District Directory of Clubs

District 46 Executive and District Team

2020-2021 Board

Executive

Governor, Darcy Walsh, Optimist Club of London-North

Immediate Past Gov., Paul Mathieson, Optimist Club of Shakespeare

Past Governor, Doris Haw, Optimist Club of Sydenham & District

District Secretary, Bill Adams, Optimist Club of London-Oakridge Acres

District Treasurer, Randy Brewe, Optimist Club of London-Oakridge Acres

Chairs

Club Fitness Chair, Dianne Josling, Optimist Club of Mitchell

Communications Chair, April Wall, Optimist Club of London-Nor-West

District Conference Chair, Rosalyn Walsh, Optimist Club of London-North

District Conference Registrar, Doris Haw, Optimist Club of Sydenham & District

Finance Chair, Jim Dandy, Optimist Club of Centre Wellington Fergus

Leadership Development, Matt Crowley, Optimist Club of Ellice

Membership Chair, Brian Gibson, Optimist Club of London-Oakridge Acres

New Club Building Chair, Jim Bender, Optimist Club of Tavistock

Program Chairs

Achievement and Awards Program, Marg Rapp, Optimist Club of Normanby

Essay Contest, Kelly Crowley, Optimist Club of Ellice

Oratorical Contest, Pat Shack, Optimist Club of London-North

District Ambassadors

District Host and Hostess,

  • Mark and Carole Kerr, Optimist Club of Kitchener-Stanley Park

Governors Hospitality,

  • Heather Currah,

  • Darlene Emerson,

  • Merideth Herdman, Optimist Club of London-East

International Convention Ambassador,

  • Immed. Past Gov., Paul Mathieson, Optimist Club of Shakespeare

Ambassadors

For Canadian Children's Optimist Foundation (CCOF): Warren Bechthold & Jim Pipe (Petersburg)

For Hugh O'Brian Youth Leadership (HOBY): Steve Polhill (East London)

For Junior Optimist Int'l: Marg Rapp (Normanby) & Katie Holovaci (Sydenham & Dist.)

For Optimist Junior Golf: Bob Ranick (London SW)

District Online

E-Newsletter

  • April Wall, Optimist Club of London-Nor'West

Website

  • webmaster, Victor Neglia, Optimist Club of South Woolwich

  • webmaster, April Wall, Optimist Club of London-Nor'West

Social Media

  • April Wall, Optimist Club of London-Nor'West

LTG’s

Zone 1 Sharon Flanagan (Mitchell)

Zone 2 Bob Costello (Seaforth)

Zone 3 Darcy Walsh (London-North)

Zone 4 Gail Dolson (Norwich)

Zone 5 Terry Grawey (London-Byron)

Zone 6 Doris Haw (Sydenham)

Zone 7 Melissa Meyer (SW Kitchener)

Zone 8 Eileen Sunstrom (Sydenham)

Zone 9 Rick Gillespie (London-Oakridge Acres)

Zone 10 Joe Paul (New Dundee)

Zone 11 Amanda Reid (Alma)


Table of Contents

Directory Access is Restricted

OI District 46 Executive & District Team have access. Contact Us if you need to reach a club.